USG tarczycy Kraków

Badanie USG tarczycy w Krakowie

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy to podstawowa i nieinwazyjna metoda obrazowania tego gruczołu. W naszym centrum medycznym w Krakowie oferujemy wykonanie USG tarczycy na najwyższym poziomie – z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i doświadczonego personelu.

USG pozwala dokładnie zobrazować budowę tarczycy, jej wielkość i położenie, a także wykryć ewentualne zmiany chorobowe, takie jak guzki czy torbiele. Badanie to stanowi cenną metodę diagnostyczną w przypadku podejrzenia chorób tarczycy oraz narzędzie monitorujące w trakcie leczenia tych schorzeń.

Zapraszamy do umówienia się na USG tarczycy w naszym centrum. Oferujemy wygodny dostęp do świadczeń, nowoczesny sprzęt i profesjonalną obsługę.

Cennik USG tarczycy w Krakowie

USG tarczycy od 200 zł dr n.med. Tomasz Gach
lek. Łukasz Kluczyński
lek. Monika Kupiec
lek. Damian Ucieklak

Najważniejsze informacje na temat USG tarczycy w Krakowie

Na czym polega badanie ultrasonograficzne tarczycy?

USG tarczycy to badanie obrazowe wykorzystujące fale ultradźwiękowe do oceny budowy i funkcji gruczołu tarczowego. Pozwala ono zobrazować położenie, wielkość, kształt tarczycy oraz wykryć ewentualne zmiany patologiczne w jej obrębie.

Gdzie się odbywa USG tarczycy w Krakowie?

USG tarczycy przeprowadzamy na terenie miasta Kraków Prokocim.

Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków

Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest całkowicie nieinwazyjne. Pacjent leży na plecach z odsłoniętą szyją. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel, a następnie przykłada głowicę aparatu USG, która wysyła fale dźwiękowe i odbiera ich echo. Na monitorze powstaje obraz struktur znajdujących się w badanej okolicy.

Jak długo trwa USG tarczycy?

Standardowe badanie USG tarczycy trwa ok. 15-20 minut. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych technik, takich jak Dopplera czy elastografii, czas badania może się nieco wydłużyć.

Jak przygotować się do badania USG tarczycy?

Do badania USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zaleca się jedynie zdjęcie z szyi ewentualnej biżuterii lub ubrania, które mogłyby przesłaniać obraz. Jeśli pacjent posiada wyniki wcześniejszych badań gruczołu tarczowego, powinien zabrać je ze sobą.

Czy USG tarczycy jest bolesne?

USG tarczycy nie jest badaniem bolesnym. Podczas badania pacjent może poczuć niewielki dyskomfort związany z uciskiem głowicy aparatu na szyję.

Kiedy zaleca się wykonanie USG tarczycy?

USG tarczycy zalecane jest przy podejrzeniu chorób tarczycy na podstawie objawów klinicznych lub nieprawidłowych wyników badań hormonalnych. Służy również kontroli w trakcie leczenia tych chorób oraz monitorowaniu zmian ogniskowych w gruczole, np. guzków.

Co można wykryć w USG tarczycy?

W badaniu USG tarczycy można wykryć m.in.:

  • zmiany w wielkości gruczołu (powiększenie, zmniejszenie)
  • guzki i torbiele
  • ogniska zapalne
  • ogniska autonomicznej tkanki tarczycowej
  • cechy sugerujące nowotwór złośliwy.

Jakie badania uzupełniają / potwierdzają diagnozę po USG?

W zależności od znalezisk w USG i podejrzenia co do konkretnej choroby, wykonywane mogą być: biopsja cienkoigłowa tarczycy, scyntygrafia, badania hormonalne krwi (np. TSH, przeciwciała), badania genetyczne. Służą one potwierdzeniu i uściśleniu rozpoznania.

Kto wykonuje USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy wykonują lekarze o specjalności endokrynologii, chirurgii lub radiologii, posiadający odpowiednie umiejętności w zakresie diagnostyki ultradźwiękowej.

Jak odczytywać wyniki USG tarczycy?

Wynik badania USG zawiera opis obrazu tarczycy wraz z oceną jej wielkości, położenia, echogeniczności miąższu oraz obecności i charakteru ewentualnych zmian ogniskowych. Lekarz ustnie omawia te wyniki z pacjentem, wyjaśniając ich znaczenie.