Badanie EKG Kraków

Badanie EKG w Krakowie

Badanie EKG (elektrokardiografia) to podstawowe i nieinwazyjne badanie diagnostyczne, pozwalające ocenić czynność elektryczną serca. Podczas EKG elektrody przymocowane do klatki piersiowej pacjenta rejestrują impulsy elektryczne generowane przez serce, które przedstawiane są w formie wykresu zwanego zapis EKG lub krzywą EKG.

Badanie EKG wykonuje się w przypadku występowania niepokojących objawów ze strony układu krążenia, takich jak bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy czy omdlenia. Pozwala ono zdiagnozować m.in. zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, a nawet zawał.

W Centrum Medycznym Prokocim oferujemy badania EKG zarówno spoczynkowe, jak i wysiłkowe na nowoczesnym cykloergometrze. Badania są wykonywane i interpretowane przez doświadczonego lekarza i wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty i wykonania badania EKG w naszym ośrodku.

Cennik badania EKG w Krakowie

Konsultacja internistyczna + badanie EKG 240 zł lek. Monika Radoń
Jak przygotować się na badanie?

Najważniejsze informacje na temat EKG w Krakowie

Na czym polega badanie EKG?

Badanie EKG (elektrokardiografia) polega na rejestracji aktywności elektrycznej serca za pomocą elektrod umieszczonych na klatce piersiowej i kończynach pacjenta. Elektrody wykrywają impulsy elektryczne generowane przez serce i zapisują je w formie krzywej EKG. Analizując zapis, lekarz może ocenić rytm i regulację pracy serca.

Gdzie się odbywa EKG w Krakowie?

EKG (elektrokardiografia) przeprowadzamy na terenie miasta Kraków Prokocim.

Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków

Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503

Jak przebiega badanie EKG?

Badanie EKG jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa zaledwie kilka minut. Pacjent kładzie się na leżance, odsłania klatkę piersiową oraz kończyny. Następnie asystent mocuje elektrody w określonych punktach ciała, smarując skórę specjalnym żelem. W trakcie badania pacjent leży nieruchomo. Zapis elektrycznej aktywności serca wyświetlany jest na monitorze i drukowany.

Do czego służy EKG?

Badanie EKG pozwala zdiagnozować szereg chorób i nieprawidłowości, w tym:

  • zaburzenia rytmu serca (arytmie)
  • niedokrwienie mięśnia sercowego
  • blizny po zawale
  • wady wrodzone serca

EKG pomaga również monitorować leczenie kardiologiczne i pracę wszczepionych rozruszników serca.

Kiedy warto wykonać EKG?

EKG zaleca się wykonać przy dolegliwościach ze strony serca, takich jak:

  • bóle w klatce piersiowej
  • kołatanie, przyspieszona praca serca
  • zawroty głowy, omdlenia
  • duszności, problemy z oddychaniem

Badanie EKG powinno być również wykonywane profilaktycznie raz na kilka lat u osób po 40 roku życia.

Jak przygotować się do badania EKG?

Przed badaniem EKG nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Warto unikać wysiłku fizycznego, kofeiny oraz używek, gdyż mogą one zakłócić wynik badania. Bezpośrednio przed EKG dobrze jest się uspokoić i zrelaksować, aby uzyskać miarowy zapis pracy serca.

Czy kobiety w ciąży mogą wykonać EKG?

Tak, EKG jest bezpiecznym badaniem także dla kobiet w ciąży i może być im zlecane przez lekarza położnika lub kardiologa. Należy jednak pamiętać, że w czasie ciąży prawidłowe parametry pracy serca mogą ulec zmianie.

Czy EKG wymaga specjalnego przygotowania u dzieci?

U małych dzieci konieczne może być uspokojenie i przygotowanie do badania. Starsze dzieci mogą być zestresowane sytuacją, dlatego warto wytłumaczyć im na czym ono polega. Podobnie jak u dorosłych, przed EKG u dzieci zaleca się powstrzymanie od wysiłku fizycznego.

Jak długo trzeba czekać na wynik EKG?

Wynik badania EKG otrzymuje się praktycznie od razu. Lekarz analizuje wydruk zapisu EKG zaraz po jego wykonaniu i interpretuje go pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Pacjent dowiaduje się co wykazało badanie jeszcze w trakcie wizyty.