USG piersi Kraków

Badanie USG piersi - profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów

Nowotwory piersi są jednymi z częściej występujących chorób nowotworowych u kobiet. Systematycznie wykonywane badanie USG piersi pozwala wykryć guzy we wczesnym stadium, co znacznie wpływa na efektywność leczenia.

USG piersi to jedno z badań obrazowych, przeprowadza się je bowiem nie tylko wtedy, gdy pojawi się ku temu konkretny powód (np. wyczuwalny pod palcami guzek), ale też profilaktycznie.

Niestety, wciąż jeszcze za mało kobiet w Polsce docenia znaczenie regularnego poddawania się ultrasonografii, choć jest to przecież jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z rakiem piersi.

Dolegliwościami, na które powinna zwrócić uwagę kobieta i tym samym zwrócić się do lekarza, który rozważy konieczność wykonania badania ultrasonograficznego są:

  • ciągłe i silne bóle piersi,
  • zmiany wielkości i/lub kształtu piersi,
  • zmiany skórne – zaczerwienie, obrzęk, pogrubienie skóry,
  • wciągnięcie brodawki lub skóry czy tzw. objaw skórki pomarańczowej.

Przebieg USG piersi jest całkowicie bezbolesny. Jest to badanie nieinwazyjne, podczas którego pacjentka leży, a ręce zakłada, aby odsłonić gruczoł węzły chłonne piersiowe. Lekarz nakłada na skórę na piersiach i w okolicach specjalny żel, który poprawia przepuszczanie ultradźwięków, a także ułatwiający przesuwanie głowicy. Dopiero wtedy przykłada do ciała głowicę ultrasonograficzną.

Cennik USG piersi w Krakowie

USG piersi od 200 zł lek. Monika Kupiec
dr n.med. Tomasz Gach
lek. Rafał MeusJak przygotować się na badanie?

Najważniejsze informacje o badaniu USG piersi w Krakowie

Jak przygotować się do badania USG piersi

Przed planowanym badaniem USG piersi należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki, aby zapewnić jak najdokładniejsze i skuteczne badanie.

  • W celu uzyskania najlepszych wyników, zaleca się wykonywanie badania do 10. dnia cyklu menstruacyjnego.
  • W dniu badania zalecamy unikanie stosowania kosmetyków w okolicy badanej, czyli w obszarze piersi i dole pachowym, aby nie wpłynęły one na jakość obrazu uzyskiwanego podczas badania.
Gdzie się odbywają badania USG piersi w Krakowie?

Badanie USG piersi odbywają się na terenie miasta Kraków.

Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków

Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503

USG piersi w Krakowie sposoby umówienia badania

W celu wykonania USG piersi w CM Prokocim można umówić się, wybierając jeden ze sposobów: telefonicznie pod numerem telefonu 12 307 03 42, osobiście w rejestracji centrum medycznego bądź za pomocą systemu rezerwacji online, który jest dostępny na stronie internetowej cmprokocim.pl.

 
Kiedy warto wykonać badanie USG piersi?

Zalecamy regularne badania kontrolne USG piersi raz w roku u każdej kobiety po 40. roku życia. Badanie ultrasonograficzne pomaga wykryć ewentualne zmiany lub nieprawidłowości w piersiach we wczesnym stadium, zwiększając szansę na całkowite wyleczenie w przypadku wykrycia choroby.

Badanie USG zalecamy również w przypadku wyczuwalnych zmian w piersiach, takich jak guzki, wydłużony ból, wciągnięcie skóry lub brodawki, a także gdy wystąpi nietypowy wyciek z brodawki. USG pomoże zbadać charakter tych niepokojących objawów.

Kobietom w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, np. z obciążonymi wywiadem genetycznym, zalecamy wykonywać USG piersi dwa razy w roku.

Badanie USG piersi trwa zaledwie około 15-20 minut i jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Pozwala w prosty i szybki sposób wykluczyć lub potwierdzić ewentualne zmiany chorobowe.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem medycznym.

Ile trwa badanie USG piersi?

Czas badania to około 10-15 minut.