USG układu moczowego Kraków

USG układu moczowego w Krakowie – podstawowe informacje o badaniu

Badanie ultrasonograficzne (USG) układu moczowego jest podstawowym i nieinwazyjnym sposobem diagnozowania wielu schorzeń oraz nieprawidłowości związanych z nerkami, drogami moczowymi i pęcherzem moczowym. U mężczyzn badanie to obejmuje również ocenę gruczołu krokowego i prostaty.

USG umożliwia dokładną ocenę budowy i funkcjonowania narządów układu moczowego. Pozwala na zobrazowanie ich wielkości, kształtu, położenia oraz struktury wewnętrznej. Istotnym elementem badania jest również pomiar objętości pęcherza moczowego – zarówno przed jak i po oddaniu moczu. Dzięki ultrasonografii możliwe jest wykrycie wielu chorób, w tym nowotworów, kamicy nerkowej i pęcherza moczowego, stanów zapalnych czy wad wrodzonych.

Aby uzyskać jak najlepsze obrazy diagnostyczne, zaleca się wypicie kilku szklanek wody na około godzinę przed badaniem – pozwoli to na dobre napełnienie pęcherza. Samo badanie USG jest całkowicie bezbolesne. Polega na przyłożeniu głowicy aparatu USG do powłok brzusznych pacjenta, po uprzednim nałożeniu na skórę żelu ultrasonograficznego. W razie potrzeby pacjent może być poproszony o zmianę pozycji na leżenie na boku lub brzuchu.

Cennik USG układu moczowego w Krakowie

USG układu moczowego od 180 zł lek. Paweł Pyrkosz
lek. Monika Kupiec

Najważniejsze informacje na temat USG układu moczowego w Krakowie

Na czym polega badanie ultrasonograficzne układu moczowego?

USG układu moczowego to badanie ultrasonograficzne mające na celu ocenę budowy i funkcjonowania nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz u mężczyzn także gruczołu krokowego i prostaty. Polega ono na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do uzyskania obrazów tych narządów.

Gdzie się odbywa USG układu moczowego w Krakowie?

USG układu moczowego przeprowadzamy na terenie miasta Kraków Prokocim.

Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków

Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503

Jak przebiega badanie USG układu moczowego?

Badanie jest całkowicie bezbolesne. Pacjent leży na plecach z odsłoniętym brzuchem. Lekarz nakłada żel ultrasonograficzny i przykłada głowicę aparatu USG, przesuwając ją po powierzchni skóry w okolicy nerek, pęcherza i u mężczyzn gruczołu krokowego. Czasami konieczna jest zmiana pozycji ciała. Na obrazie widoczne są narządy układu moczowego, ich wielkość, kształt i struktura wewnętrzna.

 

Jakie schorzenia wykrywa USG układu moczowego?

USG pozwala zdiagnozować m.in.: kamienie w nerkach i pęcherzu moczowym, torbiele, guzy i nowotwory złośliwe, stany zapalne, nieprawidłowości anatomiczne, przerost gruczołu krokowego, a także zaburzenia odpływu moczu.

Jak przygotować się do badania USG układu moczowego?

Przed planowanym badaniem ultrasonograficznym układu moczowego istnieje kilka istotnych kroków przygotowawczych, które pomogą uzyskać precyzyjne i dokładne wyniki.

  • Jeśli Twoje badanie jest zaplanowane na godzinę poranną, ostatnim dozwolonym posiłkiem powinna być lekkostrawna kolacja poprzedniego dnia.
  • Jeśli badanie odbędzie się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, należy pozostać na czczo przez co najmniej 6 godzin.
  • Ważne jest, aby na badanie przyjść z wypełnionym pęcherzem. Zalecamy wypicie od 3 do 5 szklanek wody godzinę przed badaniem i powstrzymanie się od oddawania moczu (dopuszczalne jest picie delikatnej herbaty).
  • Aby zminimalizować ryzyko ewentualnego zaciemnienia obrazu przez gazy jelitowe, proponujemy, aby dzień przed badaniem przyjąć dostępne bez recepty preparaty zawierające simetikon (zmniejsza on napięcie powierzchniowe na granicy fazy płynnej i gazowej w przewodzie pokarmowym).
  • Prosimy o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej z poprzednich badań – to ważne źródło informacji dla lekarza wykonującego badanie.

Kiedy zalecane jest wykonanie USG układu moczowego?

Badanie ultrasonograficzne jest zalecane przy dolegliwościach takich jak ból w okolicy lędźwiowej, problemy z oddawaniem moczu, częstomocz, obecność krwi w moczu oraz w diagnostyce niepłodności. Wykonuje się je również profilaktycznie u osób po 50. roku życia.

Jak długo trwa badanie ultrasonograficzne nerek i pęcherza moczowego?

Przeciętny czas badania to około 10-20 minut. Zależy on od budowy ciała pacjenta, współpracy z lekarzem oraz ewentualnej konieczności oceny dodatkowych struktur, np. po oddaniu moczu.

Jak przygotować dziecko do badania USG układu moczowego?

U małych dzieci konieczne jest odpowiednie nawodnienie poprzez podawanie do picia napojów i zachęcanie do częstego oddawania moczu. Starsze dziecko można poprosić o wypicie określonej ilości płynów, np. 1-1,5 litra wody.

Czy USG układu moczowego można wykonywać u kobiet w ciąży?

Tak, ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna dla płodu i rekomendowana w diagnostyce schorzeń nerek i pęcherza u kobiet ciężarnych. Dostarcza cennych informacji i pozwala ocenić wpływ ciąży na funkcjonowanie układu moczowego.