Biopsja tarczycy Kraków

Cennik biopsja tarczycy w Krakowie

Biopsja tarczycy 400 zł lek. Monika Kupiec

Pojawienie się bolesnego ucisku oraz wyczuwalnych pod palcami guzków w obrębie szyi czy powiększenie szyjnych węzłów chłonnych mogą stanowić pierwsze sygnały zmian nowotworowych w tarczycy.

Taka sytuacja powinna skłaniać pacjenta do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu oraz endokrynologiem, który w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów zadecyduje o wykonaniu aspiracyjnej cienkoigłowej biopsji tarczycy (BAC).
Biopsja tarczycy jest to zabieg polegający na pobraniu komórek lub fragmentu tkanki narządu bądź guza, który po odpowiednim przygotowaniu poddawany jest badaniu laboratoryjnemu. 
Pobranie materiału następuje przy użyciu bardzo cienkiej igły z miejsca zmienionego chorobowo. Badaniu towarzyszy równoległa kontrola ultrasonograficzna. 

WSKAZANIAMI DO WYKONANIA BIOPSJI CIENKOIGŁOWEJ TARCZYCY SĄ:

  • pacjent będący w grupie ryzyka
  • guzek większy niż 4 cm
  • powiększone węzły chłonne
  • niedobory jodu u pacjenta
  • przebycie radioterapii
  • wynik badania USG wskazujący na zmiany chorobotwórcze
  • niepokojąca struktura guza

BAC, czyli biopsja cienkoigłowa tarczycy trwa ok. 5-15 minut i jest zabiegiem niemalże bezbolesnym – nie wymaga podania środków znieczulających. Biopsję można wykonać w poradni, bez konieczności wizyty w szpitalu. Przed jej przeprowadzeniem lekarz musi jednak otrzymać zgodę od pacjenta.

Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o współistniejących chorobach i przyjmowanych lekach oraz ewentualnym uczuleniu na środki dezynfekujące.

W przypadku przyjmowania poszczególnych medykamentów biopsja tarczycy musi być poprzedzona konsultacją lekarską – wówczas pacjent dowie się, w jaki sposób ograniczyć przyjmowania konkretnych leków, a które odstawić zupełnie do momentu badania.

‼ Na wykonanie biopsji w CM Prokocim można umówić się, wybierając jeden ze sposobów: telefonicznie pod numerem telefonu ? 519 146 247, osobiście w rejestracji centrum medycznego bądź za pomocą systemu rezerwacji online, który jest dostępny na stronie internetowej www.cmprokocim.pl.

? W razie pojawienia się wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.