USG jamy brzusznej Kraków
USG jamy brzusznej - bezpieczne i nieinwazyjne badanie obrazowe
Cierpisz na nieustające bóle brzucha? Zauważyłeś niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego? A może martwisz się o prawidłowe funkcjonowanie wątroby czy nerek? Wykonaj u nas szybkie i bezpieczne badanie USG jamy brzusznej.
Ultrasonografia (USG) jamy brzusznej to podstawowe badanie obrazowe pozwalające ocenić narządy „ukryte” w brzuchu, takie jak: wątroba, nerki, śledziona, trzustka i inne. Nasz nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny umożliwia dokładną analizę budowy tych narządów, ich wielkości, a także wykrycie ewentualnych zmian chorobowych czy guzów.
Badanie USG wykonuje u nas doświadczony lekarz radiolog. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, nie ma przeciwwskazań do jego regularnego wykonywania. Aby uzyskać miarodajny obraz, przed USG jamy brzusznej zalecamy odpowiednie przygotowanie.
Cennik USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej | od 200 zł | lek. Monika Kupiec dr n.med. Tomasz Gach lek. Damian Ucieklak
|
Najważniejsze informacje na temat USG jamy brzusznej w Krakowie
Czym jest USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej (ultrasonografia, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej) to podstawowa, nieinwazyjna metoda obrazowania, wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do oceny narządów znajdujących się w jamie brzusznej takich jak: wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki i nadnercza. Dzięki USG możliwe jest uzyskanie obrazu struktur anatomicznych leżących pod powierzchnią skóry oraz rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości w ich budowie lub funkcjonowaniu.
Gdzie się odbywa USG jamy brzusznej w Krakowie?
USG jamy brzusznej przeprowadzamy na terenie miasta Kraków Prokocim.
Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków
Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503
Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej?
Badanie USG trwa zazwyczaj 15-20 minut. Pacjent układa się na leżance, odsłaniając jamę brzuszną. Następnie na skórę brzucha nakładany jest żel, ułatwiający przenikanie ultradźwięków. Lekarz przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do kolejnych okolic brzucha, obserwując uzyskiwane obrazy na monitorze. W trakcie badania konieczne może być zmiana pozycji pacjenta lub wstrzymanie oddechu, aby uwidocznić poszczególne narządy. Po zakończeniu USG brzucha żel zostaje usunięty, a lekarz omawia wynik badania z pacjentem.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Przed planowanym badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej istnieje kilka istotnych kroków przygotowawczych, które pomogą uzyskać precyzyjne i dokładne wyniki.
- Jeśli Twoje badanie jest zaplanowane na godzinę poranną, ostatnim dozwolonym posiłkiem powinna być lekkostrawna kolacja poprzedniego dnia.
- Jeśli badanie odbędzie się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, należy pozostać na czczo przez co najmniej 6 godzin.
- Ważne jest, aby na badanie przyjść z wypełnionym pęcherzem. Zalecamy wypicie od 3 do 5 szklanek wody godzinę przed badaniem i powstrzymanie się od oddawania moczu (dopuszczalne jest picie delikatnej herbaty).
- Aby zminimalizować ryzyko ewentualnego zaciemnienia obrazu przez gazy jelitowe, proponujemy, aby dzień przed badaniem przyjąć dostępne bez recepty preparaty zawierające simetikon (zmniejsza on napięcie powierzchniowe na granicy fazy płynnej i gazowej w przewodzie pokarmowym).
- Prosimy o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej z poprzednich badań – to ważne źródło informacji dla lekarza wykonującego badanie.
Czy USG jamy brzusznej jest bolesne?
USG jamy brzusznej jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym. Jedyny dyskomfort pacjenta może być związany z uciskiem głowicy aparatu na skórę brzucha, jednak uczucie to nie jest bolesne i znika zaraz po zakończeniu badania. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do badania, ponieważ wzdęty jelit mogą powodować uczucie dyskomfortu w trakcie ich uciskania przez głowicę.
Jak przygotować dziecko do USG jamy brzusznej?
- noworodki i niemowlęta powinny pozostać na czczo przez około 1-2 godziny przed badaniem;
- starsze dzieci do lat 10 nie wymagają specjalnego przygotowania;
- dzieci powyżej 10 roku życia powinny być na czczo na 6 godzin przed USG, dzień wcześniej stosować dietę ubogoresztkową.
Przed badaniem rodzic powinien poinformować lekarza o przyjmowanych przez dziecko lekach oraz ew. uczuleniach na żele czy kosmetyki. Konieczne jest zachowanie spokoju i zaufanie dziecka do personelu wykonującego USG.
Jakie są wskazania do wykonania USG jamy brzusznej?
Do typowych wskazań należą: bóle brzucha o różnym charakterze i lokalizacji, wzdęcia i zaburzenia trawienne, schorzenia dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, choroby trzustki, nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, schorzenia układu moczowego, powiększenie węzłów chłonnych jamy brzusznej, guzy o niejasnej etiologii, urazy jamy brzusznej. USG może też służyć monitorowaniu leczenia nowotworów narządów jamy brzusznej.
Ile kosztuje USG jamy brzusznej?
Jak często należy wykonywać USG jamy brzusznej?
Nie ma ściśle określonych zaleceń co do częstotliwości wykonywania rutynowych badań USG jamy brzusznej. Zwykle zaleca się ich przeprowadzanie, gdy wystąpią konkretne objawy ze strony narządów brzucha. Jednak warto wykonywać takie badanie profilaktycznie raz na 1-2 lata, zwłaszcza po 40 roku życia. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Czy USG wykryje choroby jelit i żołądka?
Standardowe badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej nie pozwala na szczegółową ocenę jelit i żołądka. Metoda ta uwidacznia głównie tzw. narządy miąższowe (wątroba, nerki) oraz pęcherz moczowy. Jednak zaawansowane procesy chorobowe dotyczące przewodu pokarmowego, np. stany zapalne czy nowotwory, mogą powodować zmiany widoczne w badaniu USG. Wtedy pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę w obrębie przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia).