USG ślinianek Kraków

USG ślinianek Kraków – badanie ultrasonograficzne gruczołów ślinowych

Ultrasonografia (USG) ślinianek to podstawowe i nieinwazyjne badanie obrazowe gruczołów ślinowych, niezbędne w diagnostyce ich nieprawidłowości i schorzeń.

W Centrum Medycznym Prokocim w Krakowie wykonujemy USG ślinianek na nowoczesnym aparacie ultrasonograficznym, co zapewnia wysoką dokładność i jakość obrazowania. Badaniu podlegają główne gruczoły ślinowe: ślinianki przyuszne, ślinianki podżuchwowe oraz ślinianki podjęzykowe.

USG pozwala wykryć i ocenić między innymi: stany zapalne ślinianek, zmiany zwyrodnieniowe, torbiele, kamicę ślinianek, guzy i nowotwory złośliwe, a także wady wrodzone. Jest bezbolesne i trwa zwykle 15-20 minut.

W przypadku dolegliwości ze strony ślinianek, takich jak ból, obrzęk czy powiększenie gruczołu, konieczne jest wykonanie USG w celu postawienia trafnej diagnozy.

Cennik USG ślinianek w Krakowie

USG ślinianek 200 zł lek. Monika Kupiec

Najważniejsze informacje na temat USG ślinianek w Krakowie

Na czym polega badanie USG ślinianek?

USG ślinianek to badanie ultrasonograficzne, czyli obrazowanie za pomocą fal ultradźwiękowych, głównych gruczołów ślinowych – ślinianek przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych. Pozwala ono zobrazować ewentualne zmiany chorobowe w obrębie ślinianek.

Gdzie się odbywa USG ślinianek w Krakowie?

USG ślinianek przeprowadzamy na terenie miasta Kraków Prokocim.

Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków

Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503

Jak przebiega badanie USG ślinianek?

Badanie polega na przyłożeniu do okolic ślinianek głowicy aparatu USG, która wysyła fale dźwiękowe, a następnie odbiera ich echo. Obrazy ślinianek są widoczne na monitorze urządzenia. Badanie jest całkowicie bezbolesne.

 

 

Jak się przygotować do USG ślinianek?

Nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie. Wskazane jest aby mężczyźni ogolili zarost na szyi, aby poprawić jakość badania.

Czy USG ślinianek jest bolesne?

Nie, badanie USG jest całkowicie nieinwazyjne i nie powoduje żadnego bólu. Stosowany żel może powodować jedynie niewielkie uczucie chłodu.

 

Jakie choroby diagnozuje się dzięki USG ślinianek?

Dzięki USG można zdiagnozować m.in.: zapalenia ślinianek, kamicę ślinową, torbiele, guzy i nowotwory ślinianek, uszkodzenia pourazowe, a także wady rozwojowe.

 

Kto wykonuje USG ślinianek?

Badanie wykonuje doświadczony lekarz radiolog. Wyniki są gotowe od razu po badaniu.

Czy USG ślinianek wykryje raka?

Tak, badanie ultrasonograficzne pozwala zobrazować zmiany o charakterze nowotworowym złośliwym. W celu postawienia ostatecznej diagnozy może być konieczne wykonanie biopsji.

Czy warto wykonać USG ślinianek profilaktycznie?

Nie zaleca się rutynowego, profilaktycznego wykonywania USG ślinianek bez konkretnych wskazań. Badanie to przeprowadza się dopiero przy występowaniu niepokojących objawów ze strony ślinianek.

Czy USG ślinianek wystarczy do postawienia diagnozy?

W większości przypadków tak jednak czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, np. biopsji cienkoigłowej. Ostateczną diagnozę stawia lekarz na podstawie całości obrazu klinicznego.