USG tkanek miękkich Kraków

USG tkanek miękkich - badanie obrazowe pozwalające ocenić stan mięśni, ścięgien i wiązadeł

Badanie ultrasonograficzne (USG) tkanek miękkich to podstawowa, nieinwazyjna technika obrazowa, pozwalająca na szczegółową ocenę stanu mięśni, ścięgien, wiązadeł i powięzi w organizmie człowieka.

Dzięki zastosowaniu ultradźwięków o wysokiej częstotliwości, USG umożliwia dokładne zobrazowanie budowy wewnętrznej badanych tkanek, wykrycie ewentualnych zmian chorobowych w ich obrębie, a także ocenę stopnia uszkodzenia tkanek w wyniku urazów (np. zerwanie mięśnia czy uszkodzenie ścięgna).

Badanie USG tkanek miękkich najczęściej zalecane jest przy takich dolegliwościach jak:

  • ból, tkliwość, obrzęk okolicy mięśniowej czy ścięgnistej
  • nagła utrata siły mięśnia
  • widoczna zmiana kształtu mięśnia
  • uraz (skręcenie, stłuczenie, zerwanie tkanek miękkich)
  • wyczuwalny guz oraz inne zgrubienie o niejasnej etiologii

USG tkanek miękkich pozwala więc na postawienie trafnej diagnozy, co warunkuje właściwe leczenie uszkodzenia. Jest ono całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, przez co można je wykonywać wielokrotnie w celu monitorowania postępów terapii.

Cennik USG tkanek miękkich w Krakowie

USG tkanek miękkich 200 zł lek. Monika Kupiec

Najważniejsze informacje na temat USG tkanek miękkich w Krakowie

Na czym polega badanie ultrasonograficzne nerek?

USG tkanek miękkich (ultrasonografia mięśni i ścięgien) to nieinwazyjna technika obrazowania, wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do oceny stanu mięśni, ścięgien, wiązadeł i tkanki łącznej. Pozwala na dokładną ocenę ich budowy wewnętrznej oraz wykrycie ewentualnych uszkodzeń czy zmian chorobowych.

Gdzie się odbywa USG tkanek miękkich w Krakowie?

USG tkanek miękkich przeprowadzamy na terenie miasta Kraków Prokocim.

Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków

Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503

Jakie są wskazania do wykonania USG tkanek miękkich?

Do typowych wskazań należą: ból lub tkliwość mięśni/ścięgien, osłabienie siły mięśniowej, urazy (skręcenia, zerwania, stłuczenia), widoczna zmiana kształtu mięśnia, obecność guza lub innego zgrubienia. Badanie zalecane jest też w monitorowaniu gojenia urazów ścięgien/mięśni.

Jak przebiega badanie USG tkanek miękkich?

Badanie polega na przyłożeniu do skóry w okolicy badanej głowicy aparatu USG, pokrytej specjalnym żelem. Umożliwia on propagację fal ultradźwiękowych w głąb tkanek i ich odbicie z powrotem do głowicy. Obraz tkanek – ich struktury wewnętrznej – analizowany jest na bieżąco przez lekarza na monitorze urządzenia. Badanie jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jakie informacje można uzyskać z USG tkanek miękkich?

Dzięki USG tkanek miękkich możliwa jest ocena:

  • obecności uszkodzeń tkanek – zwłóknień, częściowych i całkowitych zerwań mięśni, ścięgien, rozdarć
  • stopnia nasilenia i charakteru zmian zapalnych oraz zwyrodnieniowych
  • obecności torbieli, guzów, zwapnień i innych zmian patologicznych
  • dynamiki procesów regeneracyjnych uszkodzonych tkanek.

Badanie pozwala więc postawić trafną diagnozę, co warunkuje właściwe leczenie dolegliwości ze strony układu mięśniowo-ścięgnowego.

Czy USG tkanek miękkich można wykonać u dzieci i w ciąży?

Tak, USG tkanek miękkich to badanie całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i nieuciążliwe. Można je bez przeciwwskazań stosować do diagnostyki u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Zaletą tej techniki jest brak szkodliwego działania na organizm (w przeciwieństwie np. do promieniowania RTG czy rezonansu magnetycznego).

 

Czy do badania trzeba się specjalnie przygotować?

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania do takiego badania. Zaleca się jedynie, by nie stosować balsamów czy kremów przed USG w okolicy badanej, gdyż może to pogorszyć jakość obrazowania.

Jakie są ograniczenia USG tkanek miękkich?

Metoda ultrasonografii ma swoje ograniczenia. Przy dużej ilości tkanki tłuszczowej poniżej badanego obszaru oraz w przypadku głęboko położonych struktur wyraźne zobrazowanie bywa utrudnione. Stąd metodą z wyboru pozostaje tu rezonans magnetyczny. Aparaty USG nie pozwalają też na uzyskanie obrazu wielu warstw tkanek jednocześnie.