USG węzłów chłonnych Kraków

USG węzłów chłonnych Kraków - bezpieczna i nieinwazyjna diagnostyka zaburzeń układu limfatycznego

Badanie ultrasonograficzne (USG) węzłów chłonnych jest podstawowym i nieinwazyjnym sposobem oceny ich wielkości, budowy oraz ewentualnych nieprawidłowości. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia chorób zakaźnych, nowotworowych czy też schorzeń układu krwiotwórczego.

Wskazaniami do USG węzłów chłonnych są m.in. ich powiększenie lub bolesność, guzki na szyi, w pachwinach czy pod pachami, stany zapalne oraz inne niepokojące objawy sugerujące zaburzenia w obrębie układu limfatycznego.

Podczas badania lekarz ocenia echogeniczność węzłów chłonnych, ich kształt, obrysy, odgraniczenie od tkanek miękkich oraz układ unaczynienia. Pozwala to z dużą dokładnością zróżnicować łagodne, odczynowe powiększenie węzłów chłonnych od niepokojących zmian mogących świadczyć o procesie nowotworowym.

USG węzłów chłonnych jest badaniem całkowicie bezpiecznym, nieinwazyjnym i niebolesnym. Można je wykonywać zarówno u dzieci, jak i u kobiet w ciąży. Nie wymaga specjalnego przygotowania ani skierowania na badania komercyjne.

Cennik USG węzłów chłonnych w Krakowie

USG węzłów chłonnych od 180 zł lek. Monika Kupiec
lek. Damian Ucieklak

Najważniejsze informacje na temat USG węzłów chłonnych w Krakowie

Na czym polega badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych?

Badanie USG węzłów chłonnych polega na ocenie węzłów chłonnych za pomocą ultrasonografii, czyli nieinwazyjnej techniki obrazowania wykorzystującej fale ultradźwiękowe. Dzięki temu lekarz może zobaczyć węzły chłonne, sprawdzić ich wielkość, budowę oraz ewentualne zmiany patologiczne.

Gdzie się odbywa USG węzłów chłonnych w Krakowie?

USG węzłów chłonnych przeprowadzamy na terenie miasta Kraków Prokocim.

Centrum Medyczne Prokocim, al. Adolfa Dygasińskiego 2d, 30-820 Kraków

Dojazd komunikacją miejską: Przystanek Bieżanowska
linie tramwajowe: 3, 9, 13, 24, 49
linie autobusowe: 144, 173, 301, 304, 314, 503

Jakie są wskazania do wykonania USG węzłów chłonnych?

Do typowych wskazań należą:

  • powiększenie węzłów chłonnych
  • bolesność węzłów chłonnych
  • obecność guzków na szyi lub w innych okolicach występowania węzłów chłonnych
  • stany zapalne mogące powodować limfadenopatię
  • nowotwory złośliwe, w celu wykrycia przerzutów do węzłów chłonnych
  • choroby układu krwiotwórczego, np. chłoniaki

Jak przebiega badanie USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych wykonywane jest przez położenie na skórze w okolicy badanych węzłów głowicy aparatu USG. Lekarz obserwuje obrazy węzłów chłonnych na monitorze i dokonuje pomiarów ich wielkości oraz oceny echogeniczności, obrysu granic i obecności nieprawidłowych struktur. USG trwa ok. 15-20 minut.

Czy USG węzłów chłonnych jest bezpieczne?

Tak, ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Można ją wykonywać bez obaw u dzieci i kobiet w ciąży. Nie ma żadnego ryzyka ani działań ubocznych związanych z tym badaniem.

Kto wykonuje badanie USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych wykonuje zazwyczaj lekarz radiolog lub inny specjalista posiadający doświadczenie w tego typu ultrasonografii.

Kiedy węzły chłonne uznaje się za powiększone w USG?

Za powiększone przyjmuje się węzły o wymiarach przekraczających: 10 mm dla węzłów szyjnych, 15 mm dla pachwinowych i 20 mm dla okolicy nadobojczykowej.

Jak wygląda prawidłowy obraz węzłów chłonnych w USG?

Prawidłowe węzły chłonne w badaniu USG mają jednorodną, echogeniczną strukturę, ostro odgraniczone i gładkie granice oraz prawidłowe, obwodowe ukrwienie.